Umělé oplodnění přináší pro mnohé páry naději v době, kdy jiné metody selhávají. Zároveň s sebou ale nese řadu starostí a v neposlední řadě i stres z toho, zda i tento způsob vyjde. Kromě jiného pak může být i stres jedním z faktorů, proč se oplodnění někdy nevydaří.
Izraelští vědci zabývající se úspěchy i nezdary při umělém oplodnění proto přišli s řešením, které podle nich zvýší šance na úspěch.
Jedná se o poměrně jednoduchou metodu, jak zbavit matky právě všudypřítomného stresu. Pomůže prý návštěva a rozveselení zdravotními klauny, kteří jinak běžně navštěvují spíše malé pacienty upoutané na nemocniční lůžko, citoval server Guardian.
Při studii vědci podrobně sledovali v průběhu jednoho roku 219 žen, které podstoupily umělé oplodnění. Polovinu žen, v den kdy podstoupily zákrok, navštívili zdravotní klauni, jejich návštěva trvala v průměru 15 minut.
Podle konkrétních zjištění izraelského týmu bylo mnohem větší procento úspěšného otěhotnění mezi ženami, jež navštívil krátce po zákroku zdravotní klaun, který je rozveselil a alespoň na chvíli rozptýlil jejich obavy z toho, jak vše dopadne.
Smíchem k vytouženému dítěti
Z finálních výsledků vyplynulo, že ze skupiny, kterou rozptýlili nemocniční klauni, otěhotnělo celkem 36 procent žen oproti 20 procentům žen, které při zotavovací proceduře klauni nenavštívili.
„Pacientky, které podstupují proces umělého oplodnění, jsou vystavovány velkému stresu. Proč tedy nezkusit něco, co by je alespoň na chvíli uklidnilo, a zároveň jim pomohlo zvýšit šance na úspěšné otěhotnění,“ uvedl vedoucí projektu Shevach Friedler.
V celkovém zhodnocení úspěšnosti otěhotnění byly kromě „návštěvy zdravotních klaunů“ brány v potaz také faktory jako věk, příčina neplodnosti nebo množství přenesených embryí.
Jak ale dodávají v závěru sami vědci, bude zapotřebí provést ještě mnohá šetření, zda jsou opravdu tyto antistresové zákroky opravdu tak úspěšné. Je podle nich také zapotřebí podrobněji zjistit, jak významnou roli může.
Zdroj: Novinky.cz
zobrazit celý článek